Postitatud

Hästi niiskust siduv värv ei sobi välisseintele

Autor: Kerttu Kongas

Looduslikud värvid tasakaalustavad hoone õhustikku ja neid võib vabalt loodusesse visata.

Loodust säästvaid värve saab Tartu Säästva Renoveerimise Infokeskuse töötaja Kristina Kurmi kinnitusel ise lihtsalt valmistada.

Samas aga ei tasu selliste värvide poest ostmisel alati usaldada kirju pakendil. “Kahjuks märgivad paljud tootjad küll värvipurgi peale, et tegemist on linaõlivärviga, kuid tegelikult on seal sees nii palju lisaaineid, et värvi öko-omadused on täielikult kadunud,” lisab Kurm.

Looduslikud värvid loovad ruumidesse hea sisekliima, hoides tasakaalus inimese tervist mõjutava niiskussisalduse. Kuna keemiliselt töödeldud n-ö plastikvärvid ei lase Kurmi seletusel majaseintel korralikult hingata, hakkab niiskusbarjääri sumbuv värv seinalt ja laest kiirelt maha kooruma.

Enne loodusliku värviga värvimist peaks tähelepanu pöörama kattepinnale, milleks sobib Eestis juba aastasadu kasutusel olev savikrohv. Savikrohvi võib Kurmi seletusel panna puu- ja kiviseinale või vanale krohvipinnale. Savikrohv seob hästi õhuniiskust. Näiteks sobiks see Kurmi kinnitusel paneelmajades, kus kütteperioodil kipub õhk liigselt kuivaks muutuma.

Teine võimalus on kasutada lubikrohvi, mis on tervislik niiskuse ja süsinikdioksiidi sidumise võime tõttu.

Liiatigi saab lubikrohvi alati uuesti kasutada või muretult loodusesse visata.

Liimvärv
Hästi hingav, tervisele kahjutu, lihtsalt uuendatav. Sobib sisemistele kips-, krohv- ja papp-pindadele.
Kaseiinvärv
Baaselemendiks on kaseiinliim. Kaseiin esineb valguna näiteks kohupiimas, ja rahvasuus on need värvid tuntud kohupiimavärvina. Vastupidav puidu, kivi ja krohvi seinavärv. Ei sobi niiskusetundlikkuse tõttu välispindadele. Kuivab kahe-kolme tunniga.
Linaõlivärv
Looduslik õlivärv puitpindade viimistlemiseks. Sobib akendele, ustele ja laudisfassaadidele. Kergelt hooldatav.
Lubivärv
Sobib lubikrohvpindade viimistlemiseks väljas ja sees. Töötamisel vältida otsest päikesevalgust, muidu aurustub värvist vesi.
Munaõlivärv ehk munaõlitempera
Sobib siseruumidesse, näiteks krohvi katmiseks. Toonilt läbikumav.

Allikas: Äripäev 28.03.2007