Postitatud

Ilmastikukindel puitfassaad algab immutamisest

Autor: Marko Villenthal

Puitehitise välisseinapindadele mõjuvad nii välised kui ka sisemised koormavad tegurid – vihm, õhuniiskus, UV-kiirgus ja mikroobid. Nende kahjustavate tegurite eest tuleb puitu kaitsta.

Kui varem kaitsti ehitise nõrgemaid osi pehkimise eest, siis tasapisi hakati maju värvima tervenisti nii kaitse kui ka kaunistamise eesmärgil. Uurimused on näidanud, et parima tulemuse saavutamiseks on uusi fassaade vaja töödelda kolm korda – immutada, kruntida ja värvida.

Uued pinnad tuleks töödelda võimalikult kiiresti pärast ehitise valmimist, kuna kaitsmata puit on vastuvõtlik veele, putukatele ja päikese UV-kiirgusele. Immutiga töödeldes imenduvad puitu kaitseained ja tänu sideainekihile paraneb materjali veehülgavus. Nii saadakse ajutine kaitse ja hea aluspind järgnevaks pinnatöötluseks. Eriti suurt tähelepanu tuleb pöörata kõigile otsapindadele ning jätkukohtadele, sest vesi imendub eriti kiiresti just laua otste kaudu.

Kruntimine on vajalik seetõttu, et õlialuseline kruntvärv imendub hästi aluspinda ja parandab aluspinna ning viimistlusvärvi omavahelist nakkuvust. Kruntvärvi kasutatakse põhiliselt uute pindade kruntimiseks enne värvimist akrülaatvärviga, kuid see sobib ka vahevärvimiseks eelnevalt värvitud või osaliselt puhastatud pindade puhul. Sellisel juhul pole vahet, kas viimistlusvärvina kasutatakse õli- või akrülaatvärvi.

Pinnatöötlusest ja puidu kaitsest on kasu siiski vaid juhul, kui ehitise konstruktsioonilised lahendused on tehtud õigesti. Ükski värv ega immutusvahend ei suuda korvata konstruktsioonilisi vigu.

Õlivärv

Õlivärvi kasutatakse põhiliselt ehitiste puhul, mille traditsioone tahetakse rõhutada. Selle värvi puhul võib esile tuua, et ta imendub hästi puidu sisse ja takistab omakorda vee puitu imbumist. Paraku vajab aga õlivärv pikka kuivamisaega, mistõttu peavad ilmastikutingimused olema ülihead. Värvimise ajal ei tohi sadada vihma ega tekkida kastet.

Õlivärvid kuivavad õhu käes ning muutuvad hapniku mõjul kõvaks ja hapraks. Päikesevalgus ainult kiirendab seda reaktsiooni. Aja jooksul selline värvipind kriidistub, millega kaasneb värvikile matistumine ja tooni muutus. Tekib ebameeldiv olukord, kus osa ehitise pinnast, mis on päikese eest varjul olnud, erineb oluliselt ülejäänud fassaadist.

Akrülaatvärv

Vesialuseliste akrülaatvärvide puhul võib esile tuua värvimise lihtsuse, tööohutuse ja kiire kuivamise. Samas on sellised pinnad hästi vastupidavad, kuna akrülaatsideaine talub vapralt ilmastikumuutusi.

Akrülaatvärv on elastne ning elab kaasa aluse kujumuutustele, ilma et tekiksid praod või mõrad. Võrreldes õlivärviga säilitab akrülaatvärv läike ja tooni märgatavalt paremini. Vahet võib eriti selgesti näha lõunapoolsetel seintel, kus ilmastikumõjud on suuremad.

Allikas: Äripäev Online 10.05.2000