Postitatud

Kvaliteetne saematerjal algab täpsest valikust ja ladustamisest

Autor: Siim Sultson

Muidu sirge ehitusliku saematerjali rikuvad mädanikke meelitav sine ja lohakas ladustamine.

“Puitsõrestikehitiste suurim viga on kuivatamata ja tugevussortimata puit,” tõdes Puuinfo projektijuht Märt Riistop. Tugevussorteerimisel on aluseks puidu oksakohtade hulk ja sirgus pärast kuivatist väljumist.

“Standard ütleb, et ehituspuit peab olema kvaliteetne ja niiskus alla 18 protsendi. Sinega puit on kahjustusega. Seega sinet olla ei tohi,” pidas Tallinna Tehnikaülikooli materjaliteadlane Urve Kallavus lubamatuks sinega puidu kasutamist hoone konstruktsioonis.

Sine ei vähenda puidu kandevõimet, kuid lühendab selle tööiga. Kui täiesti kuivades ruumides võib voodrilaudades sine püsida kahjutult aastakümneid, siis konstruktsioonis on niiskustase kontrollimatu. Siseruumi niiskuse pääsemisel sinega konstruktsiooni saab see kasvulavaks hallitusele ja siis mädanikseentele.

Riistopi seletusel on eriti sinerohke ja mädanikseente aldis metsakuiv puit. Kuuse tugevam struktuur on sine eest männist paremini kaitstud. Kuivatist läbikäinud materjal ei saa Kallavuse veendumusel olla sinega, sest kuivati 70kraadine kuumus ka desinfitseerib. Pealt kemikaaliga pintseldamine ei anna tulemusi – sine niidid ulatuvad sügavale puitu.

Saematerjali ladustamisel on Riistopi sõnul parimad kuivad ruumid. Hööveldamata karkasspuit võib olla ka lihtsalt katuse all. Lahtiselt ostetud lauad-prussid tuleb kiiresti ladustada, sest juba kolme-nelja päeva möödudes tõmbavad need lihtsalt hunnikus olles kaardu. Ladustamata materjal imeb endasse pinna ja sademete niiskuse, mis toob sine ja mädaniku. Aastaid korralikult ladustatud saematerjal on Riistopi kinnitusel eriti hinnas, kuna see on stabiilne ja väga kuiv.

  • Prussid ja lauad paigaldada 20-30 cm kõrgusele maapinnast kividele, kivide ja puidu vahele puulipid.
  • Iga laua- või prussirea vahel u 22 mm puulipid.
  • Lauad-prussid reas üksteisest u 2-4 cm kaugusel.
  • Ladustatud prussid katta pealt veekindla, alt tuulduva, eelistatavalt kõvakattega.
  • Kate vähemalt 10Y kaldu sademevee ärajuhtimiseks.
  • Katuse laius ja virna piisav kõrgus ei lase vihmapritsmetel sattuda saematerjalile.
  • Tisleritöödeks mineva saematerjali otsad katta värviga, et otstest lõhki ei kuivaks.

Allikas: Äripäev Oma Maja 02.03.2009