Postitatud

Mida teha vana laudpõrandaga?

Autor: Jan Meresmaa

Vana laudpõrandat on kindlasti mõtet taastada. Sellega on küll omajagu vaeva ning töö on mahukas ja tihtipeale ka kulukas, ent ehe tulemus on seda kindlasti väärt.

Kuna sageli on vana laudpõrand kaetud PVC, linoleumi või papiga, siis põrandat taastama asudes eemaldatakse esmalt põrandalaudadele kinnitatud materjal (kui seda on) või värv. Värvi eemaldamiseks sobib nii kuumapuhur kui ka liivapaber. Kindlasti lüüakse põrandas leiduvad naelad sügavale puu sisse, et naelapead ei rikuks põranda lihvimise käigus lihvimispaberit.

Puhastatud lauad on soovitav kruvidega laagikohtadest kinnitada. See on vajalik, et lauad hiljem liialt ei liiguks ning kriuksumist oleks võimalikult vähem. Samuti tuleb aastate jooksul kogunenud mustusest puhastada kõigi laudade vahed. Parema tulemuse saamiseks on soovitav põrandat lihvida väikese nurga all, st mitte päris piki lauda, ent kindlasti ka mitte laudadega otse risti. Põranda nurgad tuleb lihvida käsitsi pikikiudu. Järgmiseks sammuks põranda taastamisel on põranda pahteldamine lihvimistolmuga segatud kruntpahtlivedelikuga, mis jääb kuivades elastseks ning võimaldab põrandalaudadel n-ö mängida.

Et põrandalaudade vuugid jääksid enam-vähem põrandaga sama tooni, on laudade vuugivahed soovitav samuti täita lihvimistolmuga segatud pahtliseguga. Pahtlisegu tuleb kanda põrandale õhukese kihina, nii et kaetud saaks kruvi-, naelapea- ja oksakohad ning soovi korral vuugivahed. Peale pahteldamist lihvitakse põrand veelkord üle. Huvitavama tulemuse saamiseks on saadaval erinevad peitsid, millega põrandat enne lakkimist töödeldakse. Kui soovitakse põrandat õlitada, saab põnevama tulemuse, kasutades toonõli.

Väga suurte vuugivahede korral kasutatakse ka varianti, et eemaldatakse kõik lauad ning kinnitatakse hiljem ükshaaval tagasi. Sel juhul võib olla aga probleemiks laudade vigastamine põrandalt kättesaamisel. Kindlasti tuleb mõned lauad eemaldada, juhul kui on kahtlust, et laagid võivad aastate jooksul olla kannatanud.

Iga vana põrand on siiski eriline ja erilised on ka ette tulevad probleemkohad.

Allikas: Äripäev Online 28.04.2004