Postitatud

Puitfassaadi hooldus algab õigesti valitud immutusvahenditest

Autor: Eneken Laasme

Puitmaterjalile on olemas kahte sorti immutusvahendeid: peidetud konstruktsioonide immutusvahendid ja dekoratiivsed immutusvahendid fassaadidele, aialippidele ja muudele nähtavatele puitosadele.

Puiduimmutid on vedelad värvitud ained, mis sisaldavad lahustit, antiseptilisi aineid ja veidi sideainet. Need tungivad sügavale puidu sisse.

ASi Tikkurila-Vivacolor värvikooli juhataja Arto-Randel Servet rääkis, et dekoratiivseid immutusvahendeid kasutatakse tooniva poolläbipaistva puidukaitsevahendi ja värvi all puitfassaadisarnaste pindade esmasel töötlemisel. Varjatud puitkonstruktsioonide kaitseks on mõeldud pigmenteeritud ehk tooniga immutusained.

Immutusained sobivad kasutamiseks puitfassaadidel rootsi ja punnlaudise puhul, voodrilaudadel, aknaraamide välispindadel, aedadel, aiapiiretel, aiamööblil. Tegemist on värvitute pehkimis-, sinetus- ja hallitusseentevastaseid aineid sisaldavate puiduimmutusainetega välistöödeks, mis tuleb kindlasti toonida või üle värvida. Toonimata kujul immuti aluspinda päikesekiirguse eest ei kaitse.

ES Sadolini tootejuhi Margus Mändmetsa sõnul kasutatakse immutamist peamiselt pindadel, mis jäävad kontakti maapinnaga või lausa veega ega ole samas päikese käes, sest UV-kiirguse eest peidetud konstruktsioonide immutusvahendid ei kaitse.

“Kuigi fassaadi immutusainete all mõistetakse seda tüüpi õlisid ja värve, mis õige pisut puidu pinda sisse imbuvad, on immutamine siiski midagi põhjalikumat ja toimub autoklaavides vaakumi ja survega,” täpsustas Puuinfo tegevjuht Märt Riistop. “Fassaadi puhul kasutatakse immutatud puitu väga harva.”

Loodussõbraliku puiduõlina võib soovitada näiteks Skandia tärpentini linaõli, mis sisaldab linaõli ja männitärpentini.

    Igal immutusvahendil omad piirangud

  • Süvaimmutusained (Sadolin Impra, Eskaro Green) ei sobi välisfassaadidele, kuna need on mõeldud varjatud puitkonstruktsioonidele (sarikad, müürlatid, postide maa-aluste osad). Sobivad hästi niiskes keskkonnas (maapinnaga kontaktis) oleva puidu kaitseks. Neid ei ole soovitav kasutada otsese päikesekiirguse käes asuvate pindade kaitseks, kuna pikaajaline UV-kiirgus vähendab nende kaitsevõimet.
  • Pigmenteeritud immutusained ei sobi toonitud poolläbipaistva puidukaitsevahendi alla, sest need mõjutavad liiga palju puidukaitsevahendi tooni.
  • Protect green ei sobi päikesevalguse käes olevate puitdetailide immutamiseks.
    Kallimatel-odavamatel viiekordne hinnavahe, hind sõltub otseselt fungitsiidisisaldusest ja kvaliteedist

  • erinevatel toodetel liitri hind 60-300 kr
  • Pinotex Base 1 l 76 kr, 10 l 628 kr
  • Vivaprotekt 1 l 75 kr, 10 l 599 kr

Allikas: Äripäev Online 27.08.2008