Postitatud

Puitpind loob hubasust

Kodust ja tuttavlikku puidust sisevoodrilauda sobib panna nii lakke kui ka seina. Enamasti valmistatakse sisevoodrilauad männi või kuuse saematerjalist, kuid on ka kõikvõimalikke eksootilisi puitvoodrilaudu.

Väga heade omaduste poolest leiab kindlasti üha rohkem kasutust sisetöödel termotöödeldud puit, mis toob ruumi uusi värvinüansse ja eksootilisi puiduhõngulisi lõhnasid.

Termotöödeldud puit on väga sobilik materjal ka niisketes ruumides.

Erinevad võimalused. Laudade pinna viimistlemiseks on väga erinevaid võimalusi: naturaalne pind, värvimine, peitsimine, lakkimine, termotöötlemine, harjamine ja muu. Kattevärv rõhutab voodrilaua profiili, ent läbikumavad viimistlusvahendid jätavad näha ka puidu loomuliku süümustri ja lisaks antakse lauale soovitud värvitoon.

Üldiselt tasuks lauad enne paigaldamist viimistleda, et kuivamisest ei ilmuks hiljem viimistlemata jooni. Tänapäeval saab puiduse kauni vooderduse luua ka selle artikli fotodel esitletud naturaalsest puidust seinapaneelidega, mida pakutakse mitmes erinevas toonis.

Viimaste aastate trend seina paigaldatava laua valikul on laiem voodrilaud, tavapärase 95 mm laiuse asemel näiteks 120 mm lai, mis näeb seinas elegantne välja. Kõige levinumad sisevoodri profiilid on STV, STP ning PTGV.

Sõltuvalt ruumist tuleks valida ka, kas puitvooder panna seina horisontaalselt või vertikaalselt. Vertikaalselt paigaldatud laudis jätab ruumist kõrgema ja kitsama üldmulje, horisontaalne lahendus tundub ruumis visuaalselt laiem ning madalam.

Jälgi valguse suunda. Tihti kasutatakse ka nn poolpaneele, mis katavad seina poolenisti. Poolpaneeli sobib lõpetada näiteks liistuga, kust edasi on juba võimalus jätkata kas värvitud või tapeeditud seinaga. Niisugune lahendus sobib kindlasti hästi maakodu stiilis kodudesse.

Voodrilaudu saab paigaldada ka nurga all jaotades seina osadeks ning luues kujundeid. Laelauad paigaldatakse tavaliselt nõnda, et aknast langev valgus ühtiks laudade suunaga.

Enne paigaldamistööde algust tasub materjalil mõnda aega ruumis seista lasta. On tähtis, et materjali temperatuur ja niiskussisaldus oleksid samad, mis on ruumis.

Tasub teada

Sobita voodrilaud interjööriga

Jälgige, et laudade toon ning viimistlusviis sobiksid hoone üldilmega.

Väikestes ja vähese valgusega ruumides kasutage pigem heledat puitu. Suurtes ning valgusküllastes sobivad hästi tumedamad toonid. Hästi sobib ka termotöödeldud puitmaterjal.

Voodrilaua suunaga saab mõjutada visuaalset muljet ruumi suurusest. Püstine laudis teeb ruumi näiliselt kõrgemaks ja kitsamaks, horisontaallaudis aga laiemaks ja madalamaks

Lauad tuleks valida nii, et mustrilt ja värvitoonilt erinevad lauad saaksid tasakaalustatult seina pandud.

Allikas: Puuinfo

Tasub teada

Töövahendid paigaldamisel
Korralike tööriistadega on lihtsam töötada ning niiviisi saavutatakse ka puhas ja viimistletud lõpptulemus.

Laudise paigaldamisel võib vaja minna järgmisi töövahendeid:

 • Haamer
 • Mõõdulint
 • Nurgik
 • Vesilood
 • Käsi- ja tapisaag
 • Järkamisrakis
 • Torn
 • Kruvikeerajad
 • Löögiraud
 • Naelad ja kruvid või kinnitusklambrid, mis ei jää väljast näha. Sobivaim lahendus sõltub voodrilaua tüübist.
 • Trell

Allikas: Äripäev (Oma maja), Artikkli asukoht