Postitatud

Termopuit tahab siiski hooldust.

 Autor: Keitlin Priilinn

Vastupidav ja välistingimusi taluv termopuit vajab siiski juba paigaldamisel õlitamist ja vahatamist ning hilisemat hooldust.

“Vastupidavus niiskuse, hallituste ja mädanike suhtes on termopuidu põhiomadused, mis on saavutatud kemikaale kasutamata,” selgitas OÜ TreTimber turundus- ja kommunikatsioonijuht Regina Kaal.

Enim toodetakse Kaalu sõnul termopuidust terrassi-, voodri- ja põrandalaudu. Ka mööblitööstuses on kuumtöödeldud puit leidnud laialdast kasutust.

Puukeskus ASi müügijuht Eero Rakaselg seletas, et levinumad termiliselt töödeldavad puiduliigid on haab, lepp, mänd, kuusk, kask ja saar.

Nagu loomulik puit, tõmbub ka termopuit välistingimustes UV-kiirguse ja niiskuse tõttu aja jooksul hallikaks ja pinnale hakkavad tekkima mikropraod. Rakaselg soovitas kohe pärast paigaldust termopuidust terrassi-, voodri- ja põrandalauad töödelda naturaalsete puiduõlide või vahadega. Nii saab puit läike ning on kaitstud niiskuse imendumise eest. Samuti kaitseb õli puitu UV-kiirguse eest. Hiljem on soovitatav töötlust pea iga aasta korrata.

“Paigaldamisel tuleks õlitada kõik termopuidust laua küljed ja otsad ning paigalduse järel veelkord fassaadpind,” lisas Kaal fassaadi kohta. Enne õlitamist tuleb veenduda, et laua pind on puhas – tolmu- ja rasvavaba. Kui termopuidust laua otsad puutuvad kokku niiskuse või veega, nagu näiteks saunapingid, siis tuleb need enne kasutamist väga korralikult vahatada. Fassaade soovitab ta hooldusõlitada ja -vahatada iga kahe-kolme aasta tagant.

Termopuidu värvi aitavad rõhutada toonitud õlid. Mida tugevam on toonitud õli pigment, seda pikema aja tagant vajab see hooldamist.

Ka siseruumides, näiteks vannitubades ja saunades, tahab termopuit hooldust kord aastas.

Hooldamiseks kasutatakse õli- või veepõhjal valmistatud tooteid. Esimesed imbuvad kiiresti, teised kauem.

Termopuit võib hallitada vaid pinnalt. See tuleb mahaharjata ja taas õlitada. Hoone lõunakülje fassaad vajab hooldust tihedamini kui põhjakülg.

Kommentaar Ülari Järvoja, Varleton OÜ juhataja

Termopuit pole enam n-ö elav puit – seega pole see ka vastuvõtlik niiskusele.

Termopuitu võib pesta tavaliste pesuainete ja ka sooja veega. See ei nõua mingit erilist hooldust ega spetsiaalseid vahendeid. Küll aga tasub seda teatava ajavahemiku tagant üle õlitada. Kord paari aasta jooksul võiks ikka õliga üle käia.

Allikas: Äripäev Oma Maja 02.03.2009