Postitatud

Liivakast

Liivakasti ehitamine

Liivakasti ehituseks sobivad nii immutatud terrassilauad kui ka töötlemata puit. Immutusvahend ise olgu loodus- ja inimsõbralik – Tanalith E. Ehitamiseks või kasutada ka töötlemata puitu, kuid seda tuleks ilmastiku eest kaitsta kas Pinotexi, värvi või õliga. Liivakasti äärte kõrgus võiks olla ca 25 sentimeetrit ehk sama kõrge kui kaks standardse laiusega terrassilauda ülestikku.

Liivakasti keskmised mõõtmed on 1,5×1,5 meetrit. Kui lapsi on mitu või ruumi on vaja rohkem, siis saab muidugi ka suurema liivakasti, näiteks 2×2 meetrit mõõdus ehitada. Kel rohkem fantaasiat ja aega võib mängunurga ehitada ruudu asemel viie- või kuusnurkse kujuga. Või kasvõi neerukujulise nagu bassein. Tööd ja kulu on natuke rohkem, aga tulemus selle võrra omapärasem.

Liivakasti ehitamist tuleb alustada nurgatugede paigaldamisega, milleks sobivad 50x50mm mõõdus prussijupid. Kasti seintele lisatugevuse andmiseks võib toed paigaldada ka seinte keskosasse. Prusside külge tuleb kinnitada külje- ja pealislauad. Kinnitamiseks sobivad ilmastikukindlad puidukruvid.

Liivakastile võib sügavuse lisamiseks maapinda augu kaevata, kuid see pole väga vajalik. Küll aga on soovitav liivakasti põhja paigutada geotekstiil – peenravaip, mis ei lase rohututtidel liivast läbi kasvada.

Kui liivakast pole kasutusel, siis võib kasti puulehtede ning kasside-koerte vastu katta koormakilega. Või ehitada immutatud puidust sobiv katteplaat. Katteplaat võib olla kas kahe- või kolmelüliline, sellisel juhul on seda kergem tõsta.

Osavamate kätega lapsevanem peaks laste liivakasti algusest lõpuni valmis saama vähem kui kahe tunniga, teistel ei tohiks tööks kuluda üle kolme tunni.

 

 

Allikas: Aialeht.ee ja Rautakesko.ee