Postitatud

Välikäimla

Tavaline välikäimla, mis sobib kõige paremini õuele, põlluserva, aianurka jne. Rajatud käimla kujutab endast lihtsakoelist puitkarkassiga rajatist, mille tähtsaim ülesanne on pakkuda kliendile vajalikul hetkel kaitset tuule ja vihma eest, aga ka rahulikku omaette olemist.

Autor: Siim Sutson

 

EHITAMINE

Ettevõtmiseks ja ehitamiseks tuleks aega varuda üks kuni kaks päeva. Kes vähegi mõistab saagi õigesti pihku haarata ja haamriga naelale pihta saab, suudab isegi ühe toimiva käimla püstitada.
Naelte asemel võib kasutada ka kruvisid, mida saab hõlpsasti keerata trelliga.

Alustuseks tuleb sobivaks peetud kohale kaevata auk mõõtmetega 1×1 meetrit ja sügavusega 1 meeter. Augu võib kaevata pealepandud käimla tagant tühjendatava. Sellisel juhul võiks selle pikem külg olla vähemalt 1,5 meetrit. Teise võimalusena võib auk jääda otse ehitise alla, siis tuleb selle täitumisel rajatis edasi nihutada.

Puust välikäimla ehitamisel võib 5×5 cm prussidest kokku lüüa karkassi, mis toetub kividele, et rajatis ei märguks ja tuul käiks alt läbi. Karkassi jäigestamiseks võib kasutada ka paari sissepoole või prusside vahele löödud diagonaalislauda. Käimla eluea pikendamiseks tasub karkassi alumised otsad immutada puidukaitsevahendiga ja panna kivi ning puitpinna vahele hüdroisolatsiooniks tõrvapapp.

Karkassi koostamisel tuleb määrata ka katuse kuju, mis tavaliselt on ühekaldeline, soovitavalt tahapoole, et sademed uksest sisenejale krae vahele ei voolaks. Samas staadiumis tuleb määratleda ka auguga istumislaud, mis astmetena võiks soovitavalt olla 30 cm kõrge, terve kloseti laiune (siis on ruumi ja koht ka lisatualettpaberi hoidmiseks), sügavus 40 cm.

Valmival karkassil tuleb abiprussikestega määrata ära ka aknakoht, juhul kui akent soovitakse. Ukseava ulatub tavaliselt ühest püstprussist teiseni, mistõttu pole sellele eraldi raamistust vaja.
Edasi võib vastavalt maitsele katta karkassi horisontaal- või vertikaallaudisega. Lihtne laudadest kahe põõnaga uks kinnitatakse karkassiprussile. Käimlaruumi parema ventilatsiooni nimel tasub jätta ukse kohale lahtine ava, mis võib vajadusel teenida ka ruumi valgustava aknana ülesannet. Ukse saab istutada tavalistele uksehingedele ning unustada ei tohiks ka seespoolset haaki või riivi, et keegi ootamatult teie rahu häirima ei pääseks.

Katusekatteks sobib hästi eterniit, lainepapp, laineline plastikust katusekate, profiilplekk, tõrvapapp, laast jne. Lisavarustusena võib klosetti paigaldada ka elektrivalgusti. Kui see kõik tehtud, on aeg rajatis sisse õnnistada.

Allikas: Äripäev online 05.06.2006

VÄLIKÄIMLA