Tööstuslikult viimistletud puitmaterjal
Värvitud voodrilauad, tuulekastilauad või aialipid? Siit leiad värvikaardid ja vastused enamlevinud värvimisega seotud küsimustele.
Abiks otsustamisel
- Miks valida tööstuslikult viimistletud laud?
- Kas sileda höövelpinna või kareda peensaetud pinnaga lauad?
- Millises pikkuses värvitud laudu saan osta?
- Kas tööstuslikul värvimisel on miinimumkogus?
- Miks on kruntimine vajalik ja miks kolmest küljest?
- Värvitud voodrilauad – kas valida üks või kaks värvikihti?
- Kas valida kattev värv või lasuurvärv?
- Kuidas valida värvitooni?
- Millega saan hiljem värvida?
- Välisvoodri hilisem hooldus?
Kuigi esmapilgul võib tunduda, et kiirem ja odavam on tellida viimistlemata materjal ning värvimisega tegeleda hiljem, on tööstuslikult viimistletud materjalil siiski mitmed eelised.
Tööstuslik värvimine toimub tolmuvabas siseruumis, kus temperatuur ja niiskus on stabiilne ning värvikihid kantakse laudadele ühtlaselt. Kodustes tingimustes on sellist tulemust keerulisem saavutada, sest arvestada tuleb ilmastikuoludega ning käsitsi toimetades on ühtlast kihti raske saavutada. Just värvikihi paksus ja stabiilne kuivamine on oluline, et tulemus oleks kvaliteetne ja voodrilaua eluiga pikk.
Valmiskujul laudu saab paigaldada igal ajal – vajalik on üle värvida vaid kinnitusvahendi pead ning laua otsad. Kodus värvimine eeldab õiget ilma ja piisavalt ruumi kuivamiseks, mis seab suured piirangud töö teostamise ajale.
Kokkuvõttes võib ise värvimine minna ajamahukamaks kui valmislaudade tellimine, sest kõikide materjalide ja vahendite hankimine, sobiva ilma ootamine, töö ise ning laudade kuivamine võtab aega. Meie juurest viimistletud laudade tellimisel tuleb üldiselt arvestada kuni kümne päevaga.
Soodsad välisvoodrilauad saab ikkagi ise värvides? Võib olla tõesti, kuid enne lõpliku otsuse tegemist tuleks kokku arvutada kõik reaalsed kulud, mis ise värvimisega tekivad. Materjali hind, töötlusvahendite hind, töövahendite ost või rent, tööjõukulu (või enda aeg?). Mehhaniseeritud tootmine on efektiivsem ning suured kogused optimeerivad puidutöötlusvahendite hindu.
Silehööveldatud voodrilaud
Silehööveldatud voodrilaud on sobilik fassaadile, mis kergesti määrdub, sest see on spetsiaalsete hooldusvahenditega kergemini puhastatav kui saepinnaline laud. Puitfassaadile survepesu ei sobi. Kuna silehööveldatud lauale värv nii hästi ei nakku, vajavad silehööveldatud pinnaga värvitud voodrilauad tihedamat hooldusvärvimist kui saepinnalised.
Saepinnaline voodrilaud
Kuna saepind on poorsem, imab see värvimisel kuni 60% rohkem värvi ja tungib sügavamale puidu pooridesse. See tagab saepinnalisele voodrilauale kuni kaks korda pikema eluea ja ei vaja liiga tihedaid hooldusvärvimisi. Küll aga haakub sellisele pinnale hästi ka mustus ja tolm, mis teeb puhastamise keerukamaks.
Laudu toodetakse standardpikkustes vahemikus 3…6 meetrit 30cm intervalliga. Kõiki pikkuseid on võimalik ka pooleks lõigata. Vajalik on täpsustada, millised pikkused on hetkel laos saadaval, et leida sobivaim või toota juurde ning vähendada kadusid ehitusplatsil.
Kõige kiirema info saab saates päringu: info@heliapuit.ee
Miinimumkogust ei ole, küll aga peab arvestama, et masinate häälestamise ja värvide toonimise vajaduse tõttu on optimaalne kogus töötlemisse minevat puitu minimaalselt 30 ruutmeetrit. Tellimustele alla selle kohaldub lisatasu.
Krundikiht on vajalik värvikihi paremaks sidumiseks puiduga ja puidu kaitsmiseks hallituse ning seente vastu. Krunditud pinnal on värvikulu väiksem, sest krunt tekitab tugeva nakke pealisvärvile. Lisaks on tänu kruntvärvile värvikiht paksem, mistõttu on vastupidavus UV-kiirguse toimele tugevam ja kaitse pikaajalisem.
Me katame laua krundiga kolmest küljest, et puitu maksimaalselt kaitsta ja tagada, et puidu kujumuutus ilmastikust tingitud niiskuse muutuse tõttu oleks võimalikult väike. Soovi korral on võimalik tellida kruntimine neljast küljest.
Laudade kruntimine ja kahe värvikihiga töötlemine annab hea katvuse, kestvuse ning kaitse niiskuse ja UV-kiirguse pideva mõju eest.
✅ Lõppviimistletud: kui laudu ei ole plaanis peale paigaldamist üle värvida, soovitame tellida kaks värvikihti lisaks krundile.
✅ Eelviimistletud: kui on planeeritud lauad seinas peale paigaldamist veelkord üle värvida, piisab kruntvärvikihist ning ühest värvikihist.
Meie tööstuslikult värvitud voodrilauad on töödeldud värvimisliinil, milles pihustitega tagatakse värvi ühtlane jaotumine ja imbumine. Nii saadakse värvikihi hea kvaliteet, mis kestab kaua.
❗️ Värviparandusteks ning naelapeade ja lauaotste ülevärvimiseks saate värvi kaasa.
Värvimisteenuse kohta loe lähemalt siit.
Lasuuri ehk poolläbipaistva vahendiga viimistlemisel jääb puidu loomulik ilme värvi alt kumama. Täiskatva värvi alt puidu tekstuur ega ebaühtlused näha ei jää.
Katva- või lasuurvärvi kasutamine on sügavalt maitse asi ja sõltub ennekõike hoone omaniku või arhitekti nägemusest. Meie kliimaoludest ja värvainete omadustest tulenevalt näitab praktiline kogemus, et kattev värv kestab kauem hooldusvabana ning kaitseb puitu paremini UV-kiirguse eest. Värvikihi kestvus sõltub ka hoone asukohast, arhitektuurist, paigalduse kvaliteedist ja värvitoonist. Üldiselt püsivad täiskatva värviga värvitud voodrilauad ligikaudu 10 aastat ja lasuurvärvid ligikaudu 5 aastat.
Lasuuriga värvitud voodrilauad on võimalik hiljem katva värviga üle teha. Vastupidine võimalus, ehk täiskatva värvi katmine lasuuriga, ei anna tulemust.
Arvestada tuleb, et toonid tunduvad lähedalt ja kaugelt vaadates erinevad. Lisaks mõjutavad meie värvitoonide nägemist kellaaeg, ilm, aastaajad ja ümbritsev loodus. Värvikaardil olevad toonid tunduvad suurel pinnal sageli heledamad ning poolläbipaistva tooni puhul mõjutab lõplikku tulemust ka alusmaterjali toon ja kvaliteet.
Praktilises mõttes sobivad välitingimustesse paremini pastelsemad toonid, mis tõenäoliselt säilitavad oma välimuse kauem, sest päike ei pleegita neid niivõrd kiiresti. Mida tumedam ja intensiivsem toon, seda rohkem see päikeseenergiat vastu võtab.
Värvitooni valimisel võib abiks olla Tikkurila Colour Master mobiiliäpp, mis võimaldab katsetada värvitoonide sobivust fotol või liitreaalsuses. Samuti on võimalik äpiga värvitoone tuvastada.
Kasutame värvimisel Teknose, Tikkurila ja Sikkensi tööstuslikke värve. Meie kontoris on olemas vastavad värvikaardid ja näidised. Tooni võite valida ka teistelt enamlevinud värvikaartidelt.
Meie värvitud voodrilauad võib üle värvida mistahes vesialuselise välisfassaadile sobiva puiduvärviga.
Puitfassaadi tuleb sõltuvalt konkreetsetest tingimustest ja laudise olukorrast üle värvida. Äärmuslike tingimuste meelevallas olevat voodrilauda tuleb regulaarselt üle vaadata ning vajadusel pinnale värviparandusi teha. Äärmuslikud tingimused avalduvad näiteks ilmastikuoludele avatud (ilma kaitsva räästata) fassaadil või on tingitud õhusaastest või mereniiskusest.
Enne ülevärvimist eemalda voodrilaua pinnalt kogu lahtine sodi, mustus ja tolm. Puhasta hallitanud kohti hallituse eemaldajaga, loputa hoolikalt veega ning lase täielikult kuivada. Värvitav pind peab olema kuiv. Puitmaterjali niiskus peab olema alla 20%. Värvimise ja kuivamise ajal peavad õhutemperatuur, pind ja värv olema vähemalt +5ºC ning suhteline õhuniiskus alla 80%. Vältida tuleks värvimist otsese päikese käes.
Sega värv põhjalikult! Ühe pinnalõigu värvimisel tuleks ebaühtlase tulemuse vältimiseks kasutada värvi ühest ja samast nõust. Kanna värv peale pintsli, rulli või värvipüstoliga. Kui töö on vaja katkestada, pane töövahendid vette ning pärast töö lõppu pese kohe seebi ja veega.