Maja välisvooder
Maja välisvooder mõjutab väga suurel määral hoone väljanägemist, vastupidamist ja hooldamise lihtsust ning selle valimine on oluline otsus. Räägime lähemalt, mida jälgida ja silmas pidada kui välisvoodrilauad tellida.
Miks valida puidust välisvoodrilauad?
Maja välisvooder määrab üldmulje, kuid on oluline ka hoone kestvuse seisukohast ning fassaadimaterjali valimine ei ole lihtne otsus.. Miks valida just puidust välisvoodrilauad?
🌲 Keskkonnasäästlikkus – ehitusmaterjalide tootmisprotsessi alased uuringud on näidanud, et puidu tootmiseks kasutatud energia hulk on kolm korda väiksem kui näiteks betooni, terase või plasti puhul. Puitu kui ehitusmaterjali saab vajadusel uuesti kasutada või ümber töödelda ja isegi oma kasuliku eluea lõppu jõudes ei nõua puit erikäsitlust, vaid laguneb sobivates tingimustes iseenesest.
🌲 Lihtsasti kasutatav – puitvoodrit on lihtne paigaldada ja vajadusel parandada või asendada. Puidust välisvoodrilauad on kerged, kuid tugevad ning neid saab lõigata ja vormida vastavalt vajadusele. Võrreldes muud tüüpi fassaadidega ei ole puidul kriimustused ja väiksemad mõrad nii märgatavad.
🌲 Mitmekülgne – puidu ainulaadsed mustrid ja soojad toonid lisavad hoonele elegantsi ja loomulikku ilu, kuid võimalusi efektse lõpptulemuse saavutamiseks on piiramatult. Läbikumav lasuur või kattev värv, hele või tume, rõhtlaudis või püstlaudis.. Mitmekesisus võimaldab valida sobiva viimistluse üldise arhitektuuri toetamiseks.
🌲 Kättesaadav – hinna poolest on puitvoodri ruutmeetrihind vägagi konkurentsivõimeline alternatiivsete lahendusega ning lihtne paigaldus hoiab kokku tööle kuluvat aega. Võimalus soetada ja lõigata materjali erinevates pikkustes lubab kogust paremini eelarvestada ja ülejääke optimeerida. Hoolikalt disainitud, õigesti paigaldatud ja hooldatud puitmaja välisvooder on vastupidav ja kauakestev.
Boonusena on puidu ja muu loodusliku materjali nägemisel hoonetes meie tervisele hea mõju. Nimelt on uuringud näidanud, et see võib vähendada stressi, tõsta produktiivsust ja aidata hoida vaimset tervist!
Kuidas valida maja välisvooder?
Puidust välisvoodrilaua valik on lai ning esmakordselt välisvoodrilauda tellides võib otsuse tegemine olla keeruline. Millele tuleb tähelepanu pöörata?
Välisvoodrilaua materjal ja mõõdud
Välisvoodrina kasutatakse peamiselt kuusepuitu (ka meie pakutavad välisvoodrilauad on kuusepuidust), kuna selle niiskusest tingitud mahumuutused on väiksemad kui näiteks männipuidul. Lisaks ei vaja kuusk eelnevat immutamist puidukaitsevahendiga, sest kuuse rakud kuivades sulguvad, mis muudab kuusepuidu vastupidavamaks.
Soovitame kasutada minimaalselt 18mm paksust välisvoodrilauda. Õhema laua puhul on suurem risk mahumuudatustest tingitud probleemide tekkimisele – mida paksem laud, seda vähem ta niiskuse muutumisel deformeerub. Vanematel hoonetel võib leida isegi 30mm paksusega voodrilaudu, kuid tänastes tingimustes on optimaalne toota 18-21mm paksusega laudu.
Standartsed laiused välisvoodrilaudadel on 95mm, 120mm, 145mm ja 195mm. Materjalikulu arvestamisel ei tohi unustada, et kattev laius on seejuures 8-10mm kitsam (näiteks meie tootevalikus olev 18×145 välisvoodrilaud katab 136mm). Suuremate pindade katmiseks võiks kasutada pigem laiemat laudist, väiksematel pindadel on sobilik kitsam profiil. Mõned kümnendid tagasi kasutati tihti 95mm laiust lauda, kuid täna on kõige levinumad just 120mm ja 145mm laiused välisvoodrilauad.
Silehööveldatud või peensaetud laud
Välisvoodrilauad on nähtavalt poolelt kas silehööveldatud või peensaetud pinnaga. Laua tagakülg on hööveldamisega kalibreeritud, mistõttu võib seal olla karedamaid kohti. Et vähendada keskkonnatingimustest tulenevaid muutusi, on voodrilaua tagaküljele freesitud sooned.
Otsustamisel tuleb arvestada, et saepinnalisel laual tungib värv sügavamale puidu pooridesse, mis tagab värvikihi pikema eluea ja seetõttu vajab saepinnaline välisvoodrilaud harvemaid hooldusvärvimisi. Samas haakub sellisele pinnale ka tolm ja mustus paremini, mis teeb välisvoodri puhastamise keerukamaks.
Kui maja välisvooder on kergesti määrduv (asub näiteks tiheda liiklusega sõidutee ääres või puude läheduses), sobib paremini silehööveldatud laud, mis on spetsiaalsete hooldusvahenditega kergemini puhastatav. Puitvooder survepesu ei taha. Küll aga vajab hööveldatud laud tihedamat hooldusvärvimist, sest värv nakkub halvemini.
Meie valikus on esindatud mõlemad variandid. Profiilid UYVK, UYSK ja UYLK toodetakse vaikimisi peensaetuna, kuid neid saab tellida ka hööveldatud kujul. UYKH, UYM0 ja FASE profiilid toodetakse vaid hööveldatuna.
Voodrilaua profiil
Profiil ehk voodrilaua kuju määrab suures osas fassaadi lõpliku väljanägemise. Voodrilaua profiili valides tuleks lähtuda isiklikest eelistustest, kuid arvestada ka hoone arhitektuuri ja asukohta, renoveerimisel kindlasti ka ajastukohasust (näiteks Tartu profiil miljööväärtuslikel aladel).
Samuti tuleks otsustada, kas maja välisvooder paigaldatakse horisontaalselt või vertikaalselt. Kõiki profiile ei pruugi olla võimalik igas paigutuses kasutada, seega tuleks see otsus eelnevalt ära teha. UYVK, FASE ja UYM0 profiilid sobivad kasutamiseks nii rõht- kui ka püstlaudisena. UYLK ja UYKH on horisontaalseks paigalduseks ning UYSK püstlaudisena.
Meie valikus olevatest välisvoodrilaudadest on kõik poolpunn (laud läheb poole servaga teise peale), välja arvatud FASE profiil, mille puhul on tegemist täispunniga (laua ühes servas punn, mis läheb kõrval oleva laua soonde). Täispunni võiks eelistada pigem vertikaallaudise puhul, et vihmavesi voodrilaudade vahele ei pääseks.
Klassikaliselt kasutatakse ühel hoonel vaid üht tüüpi paigaldust, mis jätab tasakaaluka ja konkreetse üldilme. Samas on üha enam levinud maja välisvooder, kus vertikaal- ja horisontaalvoodrit on kombineeritud, mis annab rohkelt võimalusi, kuid on ühtlasi ka tehniliselt keerukam.
Kõige levinum profiil meie valikust on UYVK 18×120, mida reeglina kasutatakse rõhtlaudisena, kuid see profiil võimaldab ka püstlaudisena kasutust. Püstlaudisena on populaarne valik UYSK 18×120 ning vanemate hoonete renoveerimisel rõhtlaudisena UYKH Tartu 21×146.
Kvaliteet
Helia Puit toodab oma valikus olevad välisvoodrilauad põhjamaisest kuuse toormaterjalist, niiskussisaldus 16-18% (sobilik koheseks viimistluseks ja paigalduseks). Puidu kvaliteedi määravad puidu omadused – okslikkus, okste suurus ja arv, värvimuutus, vaigupesad, poomkant, praod, putukakahjustused jne. Põhiklassid jaotatakse üldiselt A, B, C ja D klassi, kus kõrgeim on A. Kasutatakse ka põhiklasside kombineerimist.
Meie pakutav maja välisvooder on kvaliteediklassiga AB. Lisaks on saadaval madalama BC kvaliteediklassiga soodsamaid välisvoodrilaudu. Madalama sordi välisvooder sobib näiteks vähemnähtavatesse kohtadesse või pindadele, kus visuaal ei ole esmajärguline. BC sordi puhul peab arvestama, et seal on lubatud mõrad ja muud defektid, mis võivad lõplikku välisilmet mõjutada (soovitame enne ostu materjaliga tutvuda meie juures Tõrvandis).
Kas värvida maja välisvooder ise või tellida tööstuslikult värvitud lauad?
Enne laudade seina paigaldamist tuleks voodrilauad kruntida ja katta vähemalt ühe värvikihiga, sest ilmastik mõjutab laua niiskusastet ja kuivamisel võivad värvimata punnikohad esile tulla. See jätab seina triibuliseks ja värvimata kohtades ei ole kaitset välistingimuste vastu. Kuigi esmapilgul võib tunduda, et kiirem ja odavam on tellida viimistlemata materjal ning värvimisega tegeleda jooksvalt, on tööstuslikult viimistletud materjalil siiski mitmed eelised.
Tööstuslik värvimine toimub tolmuvabas siseruumis, kus temperatuur ja niiskus on stabiilne ning värvikihid kantakse laudadele ühtlaselt. Kodustes tingimustes on sellist tulemust keerulisem saavutada, sest arvestada tuleb ilmastikuoludega ning käsitsi toimetades on ühtlast kihti raske saavutada. Just värvikihi paksus ja stabiilne kuivamine on oluline, et tulemus oleks kvaliteetne ja voodrilaua eluiga pikk.
Valmiskujul välisvoodrilauad saab paigaldada põhimõtteliselt igal aastaajal – vajalik on üle värvida vaid kinnitusvahendi pead ning laua otsad (saetud otsad tuleb kindlasti värvida, sest niiskus imendub kõige intensiivsemalt just laua otstest!). Kodus värvimine eeldab õiget ilma ja piisavalt ruumi kuivamiseks, mis seab suured piirangud töö teostamise ajale. Kuivamise ajal peavad lauad olema stabiilses keskkonnas – meie kliimas on seda võrdlemisi keeruline kindlustada.
Kokkuvõttes võib ise värvimine minna ajamahukamaks kui valmislaudade tellimine, sest kõikide materjalide ja vahendite hankimine, sobiva ilma ootamine, töö ise ning laudade kuivamine võtab aega. Meie juurest viimistletud laudade tellimisel tuleb üldiselt arvestada tarneajaks kuni kümme päeva.
Töötlemata laudade hind on kindlasti odavam kui viimistletud laudadel, kuid enne tellimist tuleb läbi mõelda, kuidas saaks kodustes tingimustes lauad võimalikult kiiresti kaitsva kihiga katta, et nad ei jõuaks endasse niiskust imada.
Soodsad välisvoodrilauad saab ikkagi ise värvides? Võib olla tõesti, kuid enne lõpliku otsuse tegemist tuleks kokku arvutada kõik reaalsed kulud, mis ise värvimisega tekivad. Materjali hind, töötlusvahendite hind, töövahendite ost või rent, tööjõukulu (või enda aeg?). Mehhaniseeritud tootmine on efektiivsem ning suured kogused optimeerivad puidutöötlusvahendite hindu.
Levinumatele värvimisega seotud küsimustele oleme vastanud siin.
Maja välisvooder – materjalikulu arvestamine
Kõige lihtsam viis: arvutada välja fassaadi brutopindala ilma avatäiteid maha arvestamata ja tellida välisvoodrilauad vastavalt sellele. Akende-uste maha arvutamine on mõistlik kui hoonel on palju aknaid ja uksi, kuid siis tuleks netopindalale lisada varu vähemalt 5-10%.
Ruutmeetrite järgi jooksva meetri koguse arvutamiseks tuleb ruutmeetrite arv jagada välisvoodrilaua katva laiusega (näiteks 30 ruutmeetri katmiseks on 18×120 välisvoodrilauda vaja 30/0.112=268 jooksvat meetrit).
Tellimisel peab arvestama ka mõõtu lõikamise ja sobitamisega tekkivat kadu, sest hiljem võib lisakoguse hankimine olla võrdlemisi tülikas (eriti tööstuslikult viimistletud laudade puhul).
Loodusliku materjalina puit aja jooksul vananeb ning maja välisvooder vajab tahes tahtmata korrapärast hooldust, kuid regulaarse hoolduse ja õige paigalduse puhul on puidu eluiga väga pikk.
Välisvoodrilauad saad tellida mugavalt meie e-poest või saates päringu aadressil info@heliapuit.ee. Tellimisel tuleks täpsustada järgmised andmed:
✔️ voodrilaua profiil ja ristlõige (nt UYVK 18×120);
✔️ laudade pikkus (standardpikkused 3…6-meetrit 30cm intervallidega);
✔️ pealispinna töötlus (silehööveldatud või peensaetud);
✔️ vaikimisi on kvaliteediklass AB, soovi korral BC;
✔️ soovitud viimistlusaste (töötlemata, krunditud, eelviimistletud, lõppviimistletud) ja vajadusel värvitoon.Või külasta meid Tõrvandis, Tamme 25, et tutvuda profiili- ja värvinäidistega!
Laudade pikkuse valimisel ei pea muretsema transpordi pärast, sest pakume tõstega vedu! Transpordi soovist anna märku päringut tehes.