Sauna ehitamine
Sauna ehitamine algab planeerimisest
Sauna ehitamine koosneb mitmest etapist, mis kõik on omavahel seotud ja peavad moodustama ühtse terviku. Siin on mitmeid nüansse, mis tuleb enne ehitamist kindlasti läbi mõelda, et ruum karmides tingimustes vastu peaks ning hilisem sauna hooldus oleks lihtsam. Sauna ehitamine ei ole keeruline, kuid korralik planeerimine ja eeltöö on kriitilise tähtsusega, et saavutatud tulemus oleks kooskõlas ootustega. Inspiratsiooni planeerimiseks leiad näiteks Helia Puidu Pinteresti lehelt. Saunavooder ja lavalauad vaata üle siin.
Sauna ehitamise peamised etapid
Planeerimise käigus tuleb läbi mõelda järgnevad lahendused:
⚫️ Ventilatsioon. Enne ventilatsiooni paigaldamist peab olema teada, milline keris valitakse, kuna sissepuhe ja väljatõmme lahendatakse elekti- ja puukerisega saunas erinevalt. Õhuringlus on väga oluline ja ventilatsiooni projekteerimisel tuleks kasutada spetsialistide abi.
⚫️ Vesi ja kanalisatsioon. Vee- ja kanalisatsiooniavad ning torustikud peavad olema enne soojustus- ja puitmaterjalidega töö alustamist tehtud.
⚫️ Keris ja kütmine. Keris peab olema vastavuses leiliruumi suurusega ja jälgima peab tootja paigaldus- ja ohutusjuhendeid.
⚫️ Soojustamine. Kuna soojus tõuseb ruumis ülespoole, võib laes kasutada paksemat isolatsiooni kui seintes.
⚫️ Valgustus. Hubasus on kindlasti märksõna, mis iseloomustab sauna valguslahendust. See on saavutatav mitmel moel, kuid põhimõtteliselt peaks valgusvihk peegelduma puitpinnale ja sealt laiali hajuma; sealjuures reeglina valgusallikas ise ei ole nähtaval kohal. Kindlasti tuleb valida saunatingimustesse sobivad lahendused.
⚫️ Materjalid. Tähelepanu tuleb pöörata vee- ja niiskustõkkele, et takistada niiskuse levikut kõrvalistesse ruumidesse. Siseviimistlusmaterjalide puhul tuleks vältida kõike, mis on raske või neelab soojust. Põrandaplaadid peavad olema kuumakindlad. Kinnitusvahenditena võiks eelistada roostevaba viimistlusklassi (näiteks fassaadi- või terrassikruvid).
Leiliruum on materjalide mõistes üks kõige raskemate tingimustega keskkond, sest arvestada tuleb ekstreemsete temperatuuride ja kõrge niiskusega. Must lepp, haab ja termotöödeldud puit on kõige levinumad saunamaterjalid (saunavooder ja lavalauad). Termotöödeldud materjal on küll kallim, kuid termotöötlus suurendab puidu vastupidavust seenkahjustustele ja parandab puidu soojus- ja heliisolatsiooni. Saunavooder ega lava ei tohiks olla okaspuust, sest kõrge temperatuuri juures hakkab vaik eralduma ja see võib tekitada põletushaavu.
Saunas olevat puitu ei tohi lakkida ega värvida ning viimistlusvahendi puhul tuleb jälgida, et see kuumenedes ei eritaks kahjulikke aineid. Pindade kaitsmiseks ja paremaks mustuse- ning vetthülgavuse saavutamiseks võib kasutada saunavaha või muid spetsiaalseid saunades kasutatavaid tooteid, näiteks Tikkurila Supi kollektsioon.
Seinad ja saunavooder
Leiliruumi kõrgus on reeglina 2,1 kuni 2,3 meetrit, kuid tihti määrab leiliruumi kõrguse kasutatava ruumi kõrgus. Seina vooderdamisel peaks vältima laudade jätkukohti ja kasutama täispikkuses laudu. Tavaliselt kasutatakse saunas rõhtlaudist, sest siis on seina mädanemiskahjustusi lihtsam remontida – piisab alumiste laudade väljavahetamisest. Püstlaudise kasutamisel tuleb välja vahetada vooder kogu seina ulatuses. Puitkarkassi alumine sidepuu (näiteks 50×50 ehituslik puit) tuleks teha niiskuskindlaks, kuna see osa saab kõige rohkem niiskust.
Karkassi postide vahele ja peale paigaldatakse fooliumaurutõkkega soojusisolatsioon. Saunavooder peab olema aurutõkkest eemal vähemalt 2cm õhuvahega – tuulutusvahe jaoks saab kasutada näiteks 22×50 või 22×100 saematerjali. Voodrilauda ei tohiks paigaldada otsaga vastu põrandat, vaid jätta vähemalt 4-5cm kõrgune vahe (või näiteks ühe rea põrandaplaatide jagu), sest on oht, et märja põrandaga kokku puutudes hakkavad voodrilauad otstest hallitama. Samuti tuleb jätta 4-5cm laiune õhuvahe lae alla. Kütmisel hakkab kuum õhk õhuvahes tsirkuleerima ja seina sisepind saavutab ümbritseva õhuga sama temperatuuri.
Saunavooder peaks olema vähemalt 15mm paksusega, kuna liiga õhukesed või laiad lauad võivad kõverduda või praguneda. Parim variant on täissulundiga laud, et vältida laudade kaardumist kuivamisel.
Kerise vahetus läheduses ei tohi kasutada süttivaid materjale. Kerise kaugus põlevmaterjalist peaks olema määratud kerise juhendis. Ka elektrikerise tagune sein võiks olla kivist või muust mittesüttivast ja tugevast materjalist, sest kerise lähedal saab sein pidevalt kuuma auru, mis puidule hästi ei mõju.
Saunalava
Lava planeerimisel tuleb arvesse võtta kerise paigutust ja kaitsekaugusi – lavaleminekul ei tohi olla ohtu kerise vastu minekuks. Kui lavapiirded ei ole piisavad, tuleb kerisele ehitada lisapiire.
Juba karkassi ehitamise ajal tuleb läbi mõelda lava toetamine – lava toetatakse roostevabast terasest kandenurgikutele, mis kinnitatakse läbi voodri seinakarkassi külge. Saunalava toestamiseks on saadaval spetsiaalsed reguleeritavad jalad. Kandekonstruktsioonis võib kasutada kuuse- või männipuitu, ristlõige vastavalt lava suurusele (tavaliselt 45×120 või 45×145). Lavaplaadid, seljatoed, piirded ja jalatoed tehakse ümardatud servadega lavalauast. Kõikide lavalaudade kinnitamine toimub altpoolt, et kruvipead laval nähtavale ei jääks. Võimalikud nähtavad ja läbivad kinnitused tuleb sulgeda puitkorgiga.
Klassikalised sügavused ülemisel laval on 60cm ja alumisel 40cm. Saunalava pikkuseks võiks arvestada ühe istuja kohta 60cm või minimaalselt ca kaks meetrit kui on soov pikali visata. Esimene aste võiks maast olla 30cm kõrgusel ja järgmised astmed 35-50cm kõrgusel eelmisest astmest. Ülemine lava peaks olema laest madalam 110-130cm, et seal oleks võimalik mugavalt istuda.
Lavalauad
Lavalaudadest on meie valikus esindatud must lepp, haab ja termohaab. Laua paksus 28mm ja laiusena kas 90mm või 120mm. Kvaliteediklassid: A – kolmest küljest oksavaba, võib esineda vähesel määral loomulikku värvimuutust; B – oksaga, võib esinda loomulikku värvimuutust.
⚫️Must lepp on saunades laialt kasutatav oma madala soojusjuhitavuse ja vähese niiskusimavuse tõttu. Sanglepa ehk musta lepa puit on vastupidav, vetthülgav ega sisalda vaiku.
⚫️ Harilikust haavast lavalaud ei aja vaiku, tekita eeterlikke aure ega lähe kuumaks. Haab on pigem heleda tooniga ja selle ühtlane tekstuur annab hea pinnase erinevate töötlusvahendite kasutamiseks.
⚫️ Pruunika tooniga termohaab sobib sauna hästi, sest ei aja vaiku ega lähe kuumaks. Termotöötlus suurendab puidu vastupidavust seenkahjustustele ja parandab puidu soojus- ja heliisolatsiooni.
Sauna hooldus
Selleks, et puitpinnad aastast aastasse viisaka välimuse säilitaksid, tuleb sauna hooldus ja puhastus teostada regulaarselt. Saunamaterjalidele on soojus- ja niiskuskoormus suur, mistõttu on materjalide vastupidavuseks ja välimuse säilimiseks korralik sauna hooldus väga oluline.
Puitpindade kaitse ja viimistlus
Kui sauna ehitamine on lõppenud, siis enne esmakordset kasutamist peaks kõik puitpinnad puidukaitsevahendiga töötlema ja korduv töötlus teha vähemalt kord aastas, olenevalt sauna kasutamise tihedusest. Traditsiooniliselt kasutatakse seinte töötlemiseks lakki ja lava jaoks spetsiaalset õli. Täna on kasutusele tulnud ka saunavahad, mis lisaks mustust ja vett hülgava pinna moodustamisele võivad anda lisaefekti kui kasutada toonitud vaha.
Enne korduvat töötlust tuleb saun korralikult puhastada. Kodumajapidamises kasutatavate vahendite asemel võiks kasutada spetsiaalselt sauna puhastamiseks mõeldud tooteid. Lakitud pinnad võiks katta uue lakikihiga ja lavalaudadel kasutada õli või vaha. Tumeda tooniga saunavaha sobib hästi ka siis, kui lavalaudadel on plekke, mis pesuga maha ei tule. Kasutada võib näiteks ehitusmaterjalide M1 ohutusklassi kuuluvaid Teknose SATU või Tikkurila SUPI sauna hooldus tooteid, millest siseõhku eraldub eriti vähe orgaanilisi ühendeid.
Regulaarne korrashoid
Järjepidev sauna hooldus aitab ära hoida tõsisemate kahjustuste tekkimist ja teeb suuremat sorti hooldustööde teostamise lihtsamaks. Materjali eluea pikendamiseks on soovituslik pärast igat saunaskäiku saunavooder ja lava puhastada – eemaldada vihalehed ja sooja veega seintelt ja lavalt kõikvõimalik muu mustus maha pesta.
Puhastamise järgselt võiks lava külma veega üle käia, et puidu pindmine kiht sulgeda – see aitab tõrjuda mustust. Lisaks on hea peale puhastamist pinnad kuivatada. Lastes pindadel ise kuivada, aurab vesi ära ja pinnale jäävad vees olnud setted, mustus, pesuainejäägid ja muu, mille kuivatades saame eemaldada. Ruumi uksed ja aknad avada, et niiskus välja pääseks ja rõskus ruumi ei jääks. Parem on märgi riideid ja rätikuid sunas mitte kuivatada. Liigne niiskus ruumis pikendab kuivamise aega, mis omakorda võib kaasa tuua mitmeid probleeme.
Unustada ei tohiks ka kerise korrashoidu. Kuumenemisega tekivad kerise kividesse praod ja kive tuleks aeg-ajalt uute kividega asendada, sest murenenud kivid ei soodusta õhuringlust, mis omakorda võib lühendada kerise kasulikku eluiga. Kivide valikul tasub silmas pidada, et suurema kaaluga ja tumedama tooniga kivid talletavad soojusenergiat paremini.
Et saun püsiks kaua, tuleb selle eest korralikult hoolt kanda. Sobiva puhastus- ja hooldusvahendi valimisel soovitame konsulteerida sauna hooldus tooteid müüvate vahendite müügispetsialistiga, et leida parim lahendus konkreetseks olukorraks.