Tööstuslikult värvitud voodrilaua hooldus
Hooldusvärvimine
Voodrilaua hooldus on oluline, et säilitada fassaadi välimus ja vastupidavus. Tööstuslikult värvitud voodrilaua esimene hooldusvärvimine tuleks teha sõltuvalt kasutatud värvitüübist: lasuurvärvide puhul 3-7 aasta pärast ja katvate värvide puhul 7-15 aasta pärast. Hooldusvärvimise sagedus sõltub mitmetest erinevatest asjaoludest, näiteks kas kasutati hööveldatud või saepinnalist lauda, kas kasutatud värvitoon oli erk või pastelne, kas hoone asub karmima kliimaga ja soolase mereõhuga rannikul või mitte jne.
Lasuurvärvi puhul on selgeks märgiks värvitooni tuhmumine ja/või ebaühtlaselt laiguliseks muutumine, mõranemine ja koorumine. Katva värvi puhul kulub värvikiht tavaliselt ühtlaselt õhukeseks ja oksad hakkavad värvikihi alt läbi kumama.
Voodrilaua hooldus – millega arvestada hooldusvärvimist teostades?
- Fassaad tuleb enne hooldusvärvimist hoolikalt puhastada, eemaldades kogu lahtise mustuse ja tolmu. Hallitanud kohti tuleb eelnevalt töödelda hallituse eemaldajaga, loputada ja lasta kuivada.
- Hooldusvärvimine nõuab teatud ilmastikutingimusi. Puidu niiskus värvimise ajal peab olema alla 20%, temperatuur vähemalt +5ºC ja suhteline õhuniiskus alla 80%. Otsese päikese käes värvimist tuleks vältida, et ei toimuks liiga intensiivset kuivamist, mille tulemuseks on vähem vastupidavam värvikiht.
- Värv tuleb enne tööle asumist hoolikalt segada, soovitav oleks arvestada värvi kogust nii, et ühest anumast jätkuks ühele töölõigule, et vältida toonierinevusi erinevate anumate vahel (suurema seinapinna korral võiks erinevate anumate värv enne värvima asumist kokku segada).
- Värvida võib kas pintsli või püstoliga, kandes värvi seinale piki lauda. Kata saetud otsad erilise hoolega!
- Katva värviga töödeldud pinnad võib üle värvida vesialuseliste dispersioonvärvidega. Lasuurvärviga kaetud pinnad võib üle värvida läbipaistva vesialuselise puukaitsevahendiga.
Vaigu eraldumine
Päikesevalguse käes fassaadi temperatuur tõuseb ja puidus olev vaik eritub laua pinnale, eriti oksakohtade juures. Kuna värvikiht on veisaluseline ja niiskust läbilaskev, siis imbub vaik enamasti läbi värvikihi seda kahjustamata. Pinnale eritunud vaigul tuleks lasta tahkeks muutuda ning kui vaigujooks on peatunud ja vaik kivistunud, siis saab selle nailonist või naturaalse harjaga eemaldada. Vaigujäljed saab lõplikult eemaldada metüülpiitituse ja lapiga, kuid seejuures peab jälgima, et värvikiht kahjustada ei saaks. Kui värvikiht on saanud või saab eemalduse käigus kahjustada, siis tuleb teha koheselt värviparandused. Vaigu eraldumine ekspluatatsiooniaja jooksul on puitfassaadil loomulik nähtus ja ei kuulu defektide hulka.
Mehhaanilised vigastused
Ekspluatatsiooniaja jooksul tekkivad mehhaanilised kahjustused materjalis ja/või värvikihis, näiteks niiskusrežiimi suurtest kõikumistest tingitud pragunemised ning kõverdumised on puitfassaadil loomulik nähtus ja ei ole tootmisviga. Selliste kahjustuste ilmnemisel tuleb need võimalikult ruttu kõrvaldada, et vältida kahjustuse edasist levikut.
Tutvu ka värvitootjate voodrilaua hooldus juhenditega (näiteks Teknos värvimisjuhised).